O barvách

Každý z nás má svou oblíbenou barvu, ke které tíhne zcela podvědomě.
Všimli jste si někdy, že v obchodě automaticky sáhnete po výrobku této barvy a teprve pak uvažujete o ceně nebo jestli jej vůbec potřebujete? Dnes se na základě mnoha výzkumů z celého světa považuje za prokázané, že určité barvy vyvolávají shodné pocity u lidí nejrůznějších kultur a náboženství, žijících v naprosto odlišném podnebí a různých materiálních podmínkách. Barvy v nás opravdu vyvolávají stále stejné vjemy, ale to, čím se od sebe lišíme, je osobní vztah, který k nim pociťujeme. Právě toho využívají lékaři k posouzení tělesného i duševního stavu svých pacientů.

Právě v psychologii je tento způsob vyšetření spojován se jménem švýcarského psychiatra a filozofa dr. Maxe Lüschera. Tento vědec se v polovině dvacátého století intenzivně zabýval zajímavým problémem. Řešil vztah mezi psychologickou stránkou člověka v závislosti na tom, jakým barvám dává přednost. Výsledkem výzkumu bylo vytvoření testu osobnosti, který je založený na seřazení barev podle sympatií, které k nim pacient pociťuje. Při testu se používá speciálního vzorníku s přesně odstupňovanými odstíny barev. Ten, kdo touží po vzrušení bude cítit k provokující oranžovočervené barvě sympatie. Na druhou stranu, kdo je podrážděný a vyčerpaný, určitě ji odmítne. Psychiatricky vyrovnanou osobnost představuje dr. Lüscher jako takzvaného "čtyřbarevného člověka". Těmto čtyřem základním barvám spektra, přiřazuje čtyři varianty sebevnímání: zelená - znamená sebeúctu, červená - je sebedůvěra, modrá - vyjadřuje spokojenost, žlutá - představuje vnitřní svobodu. Pokud jsou všechny barvy zastoupeny ve vzájemné harmonii, vzniká plnohodnotná osobnost schopná spokojeného života.


Barevná škála

Co nám říkají barvy:

Červená - je barvou akce, změny a vzpoury. Vyvolává představy nebezpečí a obsahuje sexuální vzrušení, možná je proto barvou páteře a spodní poloviny těla. Užívá se ke zvýšení životní energie, zlepšení krevního oběhu a zmírnění bolestí v zádech. Pozitivně působí na toho, kdo je silný, sebevědomý a touží po moci.

Modrá - symbolizuje stálost, klid a oddanost. Jak již bylo řečeno uklidňuje nervy a měly by jí být vymalovány ordinace krčních lékařů, protože léčí hlasové potíže. Je to přemýšlivá barva dálek a hlubin.

Žlutá - podobně jako slunce uvolňuje dynamickou energii. Možná právě proto je spojená se zažívacím ústrojím. Tato barva představuje naději a touhu po radosti.

Zelená - představuje sice klid, ale nabitý vnitřní energií. Je to především pro to, že je složená ze dvou protikladných barev - klidné modři a dynamické žluti. Pomáhá našemu imunitnímu systému a zlepšuje dýchací potíže. Odpovídá vžitému vnímání zelené, jako ekologické barvy.

Fialová - vzniká smícháním mužské červeně a ženské modři. Prý ji preferují homosexuálové a těhotné ženy. Dokáže zmírňovat bolesti hlavy, takže představuje zvýšenou citlivost, sklon k mystice a tajemství.

Oranžová - tato barva vám dodá energii, zvýší vitalitu a protože vám přitom určitě vytráví, dokáže povzbudit i chuť k jídlu. Je vhodná při depresích a může dokonce pomoci při ledvinových potížích.

Hnědá - je barvou tradice a jistoty. Na jedné straně symbolizuje rodinný krb, ale na straně druhé zase představuje tělesnost a smyslnost.

Text převzat ze stránek zena.centrum.cz

Knihy Maxe Lüschera:
Čtyřbarevný človek
Barvy lásky

Články o jednotlivých barvách:
Bílá
Žlutá
Oranžová
Červená

Žádné komentáře:

Okomentovat